جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک چه تفاوتی دارند؟

جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک چه تفاوتی دارند؟

بسیاری از پزشکان و افراد واژه ی جراحی زیبایی را به جای جراحی پلاستیک نیز به کار می برند. ولی معنی این دو عبارت مثل هم نیست و این دو حتی با یکدیگر مترادف نیستند. در این مطلب به بررسی تفاوت این دو نوع جراحی پرداختیم.

جراحی زیبایی یکی از شاخه‌های محدود شده جراحی پلاستیک است. هدف از جراحی جلو افتادن از طبیعت به وسیله بهتر کردن و زیباتر کردن ظاهر طبیعی افراد یا برگرداندن زمان به عقب یه وسیله از بین بردن نشانه‌های پیری. بعضی از انواع جراحی زیبایی عبارتند از: جراحی لیفت صورت برای از بین بردن چین و چروک، جراحی سینه برای کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه و جراحی زیبایی بینی که عمل بینی (رینوپلاستی). اولین جراحی زیبایی گزارش شده در اواخر قرن 19 انجام شده است. در حالی که جراحی پلاستیک سابقه هزاران ساله دارد.

جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک چه تفاوتی دارند؟

جراحی پلاستیک هر عمل جراحی در هر قسمتی از بدن است که شکل و یا عملکرد آن قسمت بدن را تغییر می‌دهد. ریشه‌ی لغت پلاستیک یونانی است و به معنی (شکل دادن) است. بر خلاف تصور عامه مردم جراحی پلاستیک هیچ ربطی به پلاستیک به معنایی که می‎شناسیم و استفاده می‌کنیم، ندارد. در حقیقت جراحی پلاستیک هزاران سال پیش از آنکه ماده‌ای به نام پلاستیک توسط بشر اختراع  شود، انجام می‎شده است. در واقع جراحی پلاستیک از دو تخصص تشکیل شده است: جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی، حال اینکه جراحی زیبایی در فوق توضیح داده شد، به توضیح جراحی ترمیمی می‌پردازیم:

هدف از جراحی ترمیمی این است که شکل و عملکرد بدن را به حالت اولیه قبل از حادثه و یا هر مشکلی که برای بدن پیش آمده است، برگرداند. احتمالا با بعضی از انواع جراحی ترمیمی مثل پیوند پوست بعد از سوختگی، ترمیم جای زخم و اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی مثل شکاف کام و لب (لب شکری) آشنا هستید. تاریخ بعضی از انواع جراحی ترمیمی به هزاران سال قبل و به زمان بقراط برمی‌گردد. 

منبع: medicalinfo.ir