روش‌های درمان چین و چروک صورت

روش‌های درمان چین و چروک صورت 

با افزایش سن همه ما دچار چین و چروک در پوست می‌شویم، این یک روند طبیعی در زندگی است. اما اگر دوست دارید مدت طولانی‌تری پوستتان جوان بماند، این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب اطلاعاتی توسط متخصص جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی پلک، لیفت پیشانی و لیفت صورت در مورد دلایل ایجاد چین و چروک و راههای درمان آن توضیح داده‌ شده است.

علت ایجاد چین و چروک 

با افزایش سن سرعت تقسیم سلولی پوست کاهش پیدا می‌کند و لایه داخلی پوست به نام (درمیس) شروع به نازک شدن می‌کند و به این ترتیب خاصیت کشسانی پوست و بافت پوست خراب می‌شود. با افزایش سن، پوست توانایی حفظ رطوبت خود را از دست داده، چربی پوست کاهش یافته و پوست دیرتر ترمیم می‌شود و در نهایت این عوامل باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. انقباض ماهیجه‌های صورت هم یکی از علت‌هاست که باعث ایجاد خطوط بین ابروها (خط اخم) یا در گوشه چشم‌ می‌شود. خندیدن و اخم کردن به مرور زمان باعث عمیق‌تر شدن این خطوط در صورت می‌شوند.

درمان چین و چروک صورت

نور خورشید یکی از عوامل بسیار مهم در پیری پوست و ایجاد چین و چروک است. برای پیشگیری از پیری پوست سعی کنید بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر از خانه خارج نشوید. عادت کنید هر روز از ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید، حتی در زمستان و روزهای ابری. حتما لباس‌هایی بپوشید که از بدن در برابر نور خورشید محافظت کند کلاه لبه دار و لباس آستین بلند بپوشید. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل بسیار مهم است. سیگار کشیدن کلاژن سازی پوست را کاهش می‌دهد و کلاژن یکی از مهمترین عناصر بافت پوست است و کاهش آن سبب ایجاد چروک در پوست می‌شود.

راه‌های درمان چین و چروک:

کرم‌ها و لوسیون‌های متنوعی برای این منظور وجود دارند مثل کرم‌های رتینوئید، رنووا و رتین-A. همچنین لایه برداری پوست (پیلینگ) می‌تواند باعث نرمی و جوان‌تر شدن پوست شود. لایه برداری پوست به صورت مکانیکی Dermabrasion که طی آن با کمک وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می‌شود. یا به صورت شیمیایی با استفاده از کرم‌های لایه بردار، روشهای سنتی لایه برداری پوست هستند. روش جدیدتر لایه برداری با لیزر است که لایه برداری عمیق‌تری نسبت به دو روش قبلی انجام می‌شود و برای از بین بردن آثار زخم یا جای جوش هم مفید است. همچنین لیزر باعث تحریک کلاژن سازی پوست می‌شود. تزریق بوتاکس هم یکی دیگر از راه‌های موثر پیشگیری و درمان چین و چروک است. بوتاکس قابلیت حرکت عضلاتی که باعث ایجاد خطوط پیشانی، خط اخم و یا خطوط لبخند می‌شود کاهش داده در نتیجه ظاهر جوان‌تری برای پوست ایجاد می‌کند. اگر خطوط صورت شما عمیق شده و چین و چروک زیادی دارید و یا دچار افتادگی پلک‌ها شده‌اید و این راه‌ها برایتان موثر نبوده است باید به جراح پلاستیک مراجعه کنید تا تشخیص دهد کدام روش جراحی برای شما مفید واقع خواهد شد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

لیفت صورت

لیفت پیشانی و ابرو