عمل بینی استخوانی

عمل جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی چیست؟

رشد بینی فرد و ظاهر آن معمولاً یک پدیده ارثی است. ویژگی­ها و ظاهر بینی می­تواند با رسیدن فرد به  سن بلوغ کامل شود و در این مرحله ممکن است فرد با افزایش بیش از حد طول بینی، برآمدگی بینی و عرض زیاد نوک بینی مواجه شود یا بینی فرد می­تواند تحت تاثیر اتفاقاتی همچون تصادف دچار مشکل شود. معمولاً مشکلات ظاهری بینی که مورد توجه افراد قرار می­گیرد عبارت از برآمدگی بیش از حد بینی، بلند بودن بیش از اندازه بینی در تناسب با صورت، نوک بینی بسیار عریض، بینی­های کج یا غیر عادی که بسیار کوتاه هستند، وجود بینی گوشتی، برآمدگی غیر عادی یا وجود مخاط و دیواره داخلی غیرعادی بینی همراه با مشکلات تنفسی، هستند. تمام این مسائل ساختاری و مشکلات ظاهری بینی را می­توان با استفاده از روش­های درمانی غیر از عمل جراحی بینی یا روش­های مبتنی بر انجام عمل جراحی بینی اصلاح کرد و از طریق آنها مشکلات احتمالی موجود در بینی فرد را برطرف نمود.

درمان­های موجود برای اصلاح برآمدگی بینی: نحوه اصلاح یک بینی قلاب شکل یا بومرنگی

اصلاح ظاهر بومرنگی بر روی برآمدگی بینی یکی از رایج­ترین مسائلی است که افراد به دنبال درمان آن هنگام استفاده از جراحی بینی هستند. در عمل انواع مختلف برآمدگی بینی از نظر اندازه بسیار گسترده و متنوع است. شاید شما فقط یک برآمدگی کوچک بر روی بینی خود داشته باشید و با این وجود علاقمند به اصلاح ظاهر آن باشید. یا ممکن است شما یک بینی بومرنگی داشته باشید که بسیار به چشم می­آید و این موضوع باعث شده به دنبال رفع مشکل خود باشید. در این حالت اهمیتی ندارد که بینی شما دارای افتادگی است یا یکی از مسائل ذکر شده بالا یا ترکیبی از آنها در مورد بینی شما وجود دارد، به هر حال جراحی بینی می­تواند برای تغییر شکل بینی به ظاهر مطلوب مورد نظر به شما کمک کند. افرادی که به دنبال استفاده از عمل جراحی بینی برای کاهش برآمدگی روی بینی هستند، باید چند موضوع مهم را قبل از انجام عمل جراحی بینی مورد توجه قرار دهند که این مسائل به شرح زیر هستند:

شما قصد دارید تا چه میزان برآمدگی بینی خود را کاهش دهید؟

از یک نظر اینکه فرد به چه میزان قصد کاهش برآمدگی بینی خود را دارد یک مسئله شخصی یا انتخابی است. برخی افراد بینی­های مقعرتر را ترجیح می­دهند که در آنها برآمدگی بینی کمتر است، در حالی که برخی دیگر ترجیح می­دهند یک بینی صاف­تر (یا کمی گوشتی­تر) داشته باشند. همچنین برخی افراد می­خواهند ویژگی­های خاص مربوط به بینی آنها به خاطر حفظ برخی ویژگی­های نژادی یا خصوصیات فامیلی، یا فقط به خاطر یک علاقه شخصی پس از انجام عمل جراحی حفظ شده و دست نخورده باقی بماند. علاوه بر این، در این ارتباط باید به این حقیقت توجه کرد که اگر فرد متقاضی مرد باشد، احتمالاً خواهان حفظ ظاهر مردانه در بینی خود هنگام انجام عمل جراحی است.

بنابراین، مهم است که شما با یک جراح درباره میزان کاهش مورد نیاز خود در اندازه و برآمدگی بینی مشورت کنید. متخصص شما باید این امکان را داشته باشد که با استفاده از نرم­افزاری دیجیتال در مطب خود میزان کاهش در برآمدگی بینی را شبیه­سازی کرده و تصویر بینی پس از انجام اصلاحات لازم در سطوح مختلف را به شما نشان دهد. با استفاده از این قابلیت شما می­توانید درباره تصمیم خود با پزشک معالج به توافق برسید و میزان کاهش برآمدگی بینی مورد نیاز و ایده­آل خود را انتخاب کنید. کل ظاهر صورت و تناسب آن با بینی نیز باید در هنگام تصمیم­گیری درباره مقدار کاهش اندازه بینی به منظور حفظ تناسب چارچوب کلی صورت مورد توجه قرار گیرد.

چه میزان پوست بینی شما پس از انجام عمل جراحی قابلیت کشیدن دارد؟

محدودیت دیگری که هنگام انجام عمل جراحی بر روی بینی (یا عمل کوچک کردن بینی) وجود دارد مربوط به قابلیت کشیده شدنپوست بینی بر روی ساختار جدید و کوچکتر آن پس از عمل جراحی است. هنگام انجام عمل جراحی پوست بینی برداشته نمی­شود، بلکه به لطف خاصیت ارتجاعی آن می­توان این پوست را بر روی ساختار جدید و کوچکتر بینی کشید.

مفهوم کشیدن پوست بینی مربوط به مسئله­ای است که مطابق آن مقدار مجاز کاهش اندازه بینی برای کشیده شدن مناسب پوست بر روی آن تعیین می­شود. هر چند در اکثر موارد امکان کاهش اندازه بینی وجود دارد، اما در افرادی که دارای بینی استخوانی هستند، کاهش اندازه بینی به مقدار مطلوب مورد نظر فرد امکان پذیر نیست. اگر امکان کشیده شدن مناسب پوست بر روی ساختار جدید بینی وجود نداشته باشد، این موضوع می­تواند منجر به ایجاد مشکل در ظاهر بینی شود که می­تواند ظاهر بینی را از قبل نیز بدتر کند.

برای ارزیابی قدرت تطابق پوست با ساختار جدید آن پس از انجام عمل جراحی نیاز به قضاوت جراح وجود دارد. معمولاً در افراد جوان­تر و افرادی که پوست نازک­تری دارند، این قدرت تطبیق با ساختار جدید بیشتر است. افراد مسن­تر و افرادی که پوست ضخیم­تری دارند کمتر از این قابلیت پوستی برخوردار هستند. در این حالت امکان ایجاد مشکلات پوستی و بینی­های دارای ظاهر نامطلوب وجود دارد. در شکل زیر می­توان یک مثال مناسب از بیماری را مشاهده کرد که کشیدن پوست بر روی بینی به نحو مطلوب انجام شده است. این بیمار در اوایل دهه ۲۰ سالگی قرار داشته و به نسبت پوست نازکی دارد. به لطف این یافته­ ها امکان اصلاح ناحیه پشت بینی و حذف آن برای این بیمار به سادگی در جراحی بینی فراهم شده است. با استفاده از این روش­ها می­توان یک بینی با ساختار کوچکتر و ظاهر بهتر داشت. با انجام این عمل هم اکنون این زن دارای بینی زنانه­ تری است که هماهنگی و تناسب بیشتری بین بینی و صورت وی وجود دارد.

در مقابل وضعیت بیمار بالا، فرد نشان داده شده در شکل زیر را مورد توجه قرار دهید. این مرد به دنبال یک بینی کوچکتر بود، اما همانطور که می­توان مشاهده کرد پوست وی ضخیم­تر از بیمار قبلی است. همچنین این فرد مسن­تر از بیمار قبلی می­باشد.

وجود این شرایط به این معنی نیست که شما نمی­توانید تغییرات دلخواه را در بینی خود ایجاد کنید. در این رابطه فقط شاید نیاز باشد فرد مورد نظر از بینی ایده­آل مورد نظر خود صرف نظر کرده و از تشخیص جراح برای انتخاب بهترین حالت ممکن برای اصلاح ظاهر بینی خود استفاده کند. در تصاویر مربوط به قبل و بعد از انجام عمل جراحی بینی بر روی فرد بالا می­توان مشاهده کرد میزان برآمدگی بینی بیمار با وجود حفظ ظاهر مردانه و عادی بینی، کاهش پیدا کرده است.

برآمدگی زیاد یک مشکل استخوانی یا غضروفی است یا ترکیبی از این شرایط در فرد وجود دارد؟

توجه کنید که همه موارد برآمدگی بینی و مشکلات ظاهری آن دارای ریشه­های یکسان نیستند. در عمل برآمدگی استخوان بینی ناشی از موقعیت قرارگیری استخوان در یک سوم بالایی یا غضروف در دو سوم پایینی بافت بینی است. تصویر زیر می­تواند این وضعیت را به نحو مناسب نشان دهد.

برآمدگی بینی برخی افراد مربوط به بخش استخوان بالایی است. برای رفع این مشکل به سادگی می­توان استخوان بالایی بینی را در جراحی بینی اصلاح و مقدار اضافی آن را حذف کرد. اما برآمدگی موجود در بینی برخی افراد دیگر ممکن است به خاطر بافت غضروفی باشد که باعث گوشتی شدن پشت بینی می­شود.

بررسی­های انجام شده بر روی این موضوع نشان می­دهد رایج­ترین سناریو درباره برآمدگی پشت بینی مربوط به هر دوی موارد استخوان اضافی و نیز وضعیت غضروف بینی است. وجود این مشکل را می­توان در شکل زیر به خوبی مشاهده کرد.

در این حالت لازم است از یک روش ترکیبی که در آن قسمت اضافی استخوان بینی حذف شده و غضروف تراشیده می­شود، استفاده کرد. این روش می­تواند باعث شود هر دوی استخوان و بافت غضروفی بینی فرد به موقعیت مناسب خود برگردند و به این ترتیب ظاهر بینی اصلاح شده و به حالت مطلوب برسد.

آیا در این حالت نیازی به انجام جراحی پیوند بافت وجود دارد؟

جراح باید وضعیت بینی شما را معاینه کند تا وجود مشکل احتمالی برآمدگی کاذب در آن را تشخیص دهد. این مشکل زمانی ایجاد می­شود که بخش استخوان بالایی برآمدگی (رادیکس) کمتر از میزان لازم رشد کرده و این موضوع باعث شده باشد بافت گوشتی اضافی زیر استخوان رادیکس ایجاد شود.

آیا نیازی به استفاده از پیوند پیش­گیری کننده برای جلوگیری از ایجاد مشکل در یک سوم میانی بینی هستیم؟

شما باید با جراح درباره نیاز به استفاده از پیوند پیش­گیری کننده از برگشت مشکل پس از انجام عمل جراحی بر روی برآمدگی بینی خود مشورت کنید. مهم است که بدانیم پیوند پیش­گیری کننده ممکن است حتی در صورت عدم وجود مشکل در یک سوم میانی بینی نیز نیاز باشد که در عمل می­تواند از پهن شدن یا از بین رفتن ظاهر بینی پس از انجام عمل جراحی بینی جلوگیری کند.

با کشیده شدن پوست بر روی بافت نرم بینی پس از انجام عمل جراحی بینی ممکن است اثر شکاف بر روی بینی ایجاد شود. این مشکل می­تواند با گذشت چند سال منجر به شروع فرآیند باریک شدن بینی یا خراب شدن ظاهر آن شود. همچنین این موضوع می­تواند زیبایی ظاهری فرد را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات تنفسی برای وی ایجاد کند. بنابراین نیاز به استفاده از پیوند پیش­گیری کننده در جراحی بینی بستگی به مقدار برآمدگی حذف شده و این موضوع دارد که آیا این کاهش مربوط به یک سوم میانی بینی بوده است یا خیر. در حقیقت یک سوم میانی بینی محلی است که غضروف بالایی مربوط به نگهداری پهلوی بینی قرار دارد. یک روش جایگزین برای حفظ یک سوم میانی بینی پس از انجام عمل جراحی استفاده از تکنیک­های موسوم به پیش­گیری کننده خودکار است. در این تکنیک­ها از خود بافت اضافی غضروف بالایی به عنوان ماده پشتیبان استفاده می­شود.

عکس افراد قبل و بعد از انجام عمل جراحی بینی بر روی برآمدگی پشت بینی

در اینجا تعدادی از عکس­ها را می­توان مشاهده کرد که نشان می­دهد با استفاده از عمل جراحی بینی بر روی فرد بیمار به چه شرایط و ظاهری می­تواند دست پیدا کند.

جراحی بینی استخوانی 3جراحی بینی استخوانی 2جراحی بینی استخوانی

 مطالب مرتبط:

چسب زدن بعد از جراحی زیبایی بینی

آیا در زمستان می توان جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

لیفت پیشانی و ابرو