مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

فرآیند مراقبت بعد از عمل بینی مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی یکی از مسائل بسیار با اهمیت در دستیابی به نتایج بلند مدت درمانی در نتیجه عمل بینی است. در عمل مجموعه ای از مسائل در فرآیند بهبود و مراقبت بیمار پس از عمل جراحی وجود دارد که شما باید از آنها آگاه باشید و به این ترتیب شما از مراقبتهای بعد از عمل بینیلازم در این حوزه و چگونگی سرعت بخشیدن به فرآیند بهبود مطلع می شوید. معمولاً در مراکز درمانی جراحی بینی، پزشکان متخصص و کارمندان مرکز برای اطمینان از نتایج عمل جراحی و مراقبت ایمن، موثر و موفقیت آمیز بیمار حداکثر تلاش خود را می کنند. با دنبال کردن دستورالعمل های ارائه شده، شما می توانید بطور عمده شانس مراقبت سریع و دستیابی به نتایج مورد نظر خود را افزایش دهید.

اگر شما هر گونه سوالی درباره فرآیند مراقبت پس از عمل جراحی بینی داشتید یا علاقه مند به مشاوره با جراح های متخصص این مرکز هستید، لطفاً همین امروز با ما تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

انتظارات طول دوره بهبود و مراقبت

قبل از عمل جراحی بینی، معمولاً به شما توضیحات مفصلی درباره انتظارات مربوط به دوره مراقبت داده می شود و بر این اساس یک فهرست از مراقبت های مورد نیاز در خانه در اختیار شما قرار می گیرد. برخی از اطلاعاتی که می تواند در ارتباط با مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی برای مراقبت سریع به بیمار توصیه شود به شرح زیر هستند:

استفاده از قالب بینی

هنگامی که عمل جراحی بینی کامل می شود، یک قالب آلومینیوم کوچک بر روی بینی بیمار برای حفاظت بهتر از بینی قرار می گیرد. این قالب آلومینیوم پس از پنج تا هفت روز بعد از عمل جراحی از روی بینی بیمار برداشته می شود.
استفاده از اسپلینت های داخل بینی و بستن بینی با ابزارهای مخصوص
با توجه به پیشرفت های عمده انجام شده جراحی بینی و رینوپلاستی در طول سال های اخیر، بستن بینی پس از عمل جراحی معمولاً دیگر ضروری نیست. به جای بستن بینی، معمولاً ترجیح داده می شود از اسپلینت های نرم از جنس سیلیکون برای کمک به تثبیت ساختارهای داخلی بینی برای چند هفته بعد از عمل جراحی استفاده شود. این اسپلینت های موقت بطور کامل مسیر بینی شما را مسدود نمی کنند. این اسپلینت ها معمولاً ظرف مدت پنج تا هفت روز پس از عمل زیبایی بینی برداشته می شوند.

مصرف داروهای ضد گرفتگی

به خاطر ایجاد ورمپس از عمل جراحی، همواره احتمال دارد مسیر هوا در بینی بطور کلی یا جزئی مسدود شوند. به هر حال اگر شما از اسپلینت های موقت پلاستیکی استفاده می کنید، نباید مسیر بینی شما بطور کامل مسدود شود. در هر حال شما می توانید با تجویز پزشک از داروهای ضد گرفتگی (مثل سودوفیرین) برای کاهش این مشکل استفاده کنید.

قرار گرفتن درست سر هنگام خواب

شما می توانید بخشی از ورم ایجاد شده پس از عمل جراحی بینی را با نگه داشتن سر و بینی به صورت عمودی بالاتر از سطح قلب خود کاهش دهید.

تخلیه بینی

پس از جراحی بینی، معمولاً از یک لایه مخصوص در زیر سوراخ بینی برای جذب خون ریزی یا ترشحات احتمالی استفاده می شود. این خون ریزی یا ترشحات فقط باید برای 24 تا 48 ساعت پس از عمل جراحی بینی مشاهده شود. این لایه مخصوص باید پس از تمیز کردن بینی در صورت نیاز به استفاده مجدد آن تعویض شود. همچنین شما می توانید با برداشتن چسب به این لایه دسترسی پیدا کرده و در صورت عدم نیاز آن را از بینی خود خارج کنید. پس از خارج کردن این لایه، به تمیز کردن داخل بینی خود با مواد ضد عفونی کننده هیدروژن پر اکسید با یک مقدار کم از روغن آنتی بیوتیک (موپیروسین) ادامه دهید تا به این ترتیب بتوانید از تجمع لخته های خون تا زمان اولین ملاقات با پزشک جلوگیری نمایید.

10 نکته برای مراقبت و بهبودی سریع پس از عمل جراحی بینی

پس از عمل جراحی بینی بیماران باید برای مراقبت سریع به 10 نکته زیر توجه نمایند:
1. حداقل برای دو هفته از ورزش بعد از عمل بینی خودداری کنید.پس از عمل جراحی بینی به مقدار کافی استراحت کنید و از انجام تمرین های ورزشی سخت که باعث ایجاد حرکت های شدید و مداوم در بدن به سمت بالا، پایین یا اطراف می شود، اجتناب کنید. شما می توانید با گذشت سه هفته پس از عمل جراحی به آرامی تمرین های ورزشی خود را شروع کنید. از انجام ورزش های بسکتبال و والیبال یا هر ورزش دیگری که در آن احتمال برخورد توپ یا آرنج دست به بینی شما وجود دارد، خودداری کنید.
2. شنا نکنید. پس از عمل جراحی بینی شما حساس است و انجام شنا و بطور خاص شیرجه باعث آسیب رسیدن به بینی شما در دوره مراقبت می شود. علاوه بر این هنگام شنا ممکن است کلر به داخل بینی شما وارد شده و باعث ایجاد سوزش در آن شود. بنابراین لازم است شما برای مدت سه تا چهار هفته پس از عمل جراحی بینی از رفتن به استخر خودداری کنید.
3. برای مدت دو هفته هوا را با فشار زیاد از بینی خود خارج نکنید. نیازی به توضیح بیشتر در این ارتباط با توجه به نکات ذکر شده قبلی نیست.
4. در مورد تغذیه بعد از عمل توجه داشته باشید که از غذاهایی استفاده نکنید که نیاز به جویدن زیاد دارد. از غذاهاینرم برای تغذیه استفاده کنید که کمترین نیاز به جویدن را داشته باشند. به این ترتیب می توان مطمئن شد حداقل فشار به بافت بینی وارد می شود.
5. زیاد بلند نخندید یا دهان خود را هنگام خندیدن زیاد باز نکنید. شاید انجام این کار برای شما سخت گیرانه به نظر برسد. اما همواره به خاطر داشته باشید دوره مراقبت شما موقت است و هر چه به بینی و نواحی اطراف آن کمتر فشار وارد شود، دوره مراقبت شما سریع تر و بهتر خواهد بود.
6. دندان خود را به سختی مسواک نزنید. با وجودی که این موضوع ممکن استغیر ضروری به نظر برسد، اما مسواک زدن شدید دندان و باز کردن بیش از اندازه دهان هنگام استفاده از خدمات دندانپزشکی می تواند باعث حرکت لب بالای شما بیشتر از حد مجاز شود و همانطور که می دانیم لب بالا با بافت حساس بینی ارتباط دارد. در نتیجه هر چه شما اعضای اطراف بینی خود را کمتر حرکت دهید، احساس بهتری خواهید داشت و دوره درمان شما سریع تر خواهد بود.
7. لباس یا پارچه را بر روی سر خود نکشید. بطور موقت سعی کنید از تیشرت، سویشرت و ژاکت در دوره درمان خود استفاده نکنید. استفاده از لباس هایی که دارای دکمه هستند در طول دوره درمان می تواند از تماس غیر عمدی و حرکت بینی شما جلوگیری کند.
8. از عینک بر روی بینی خود برای چهار هفته پس از عمل جراحی استفاده نکنید. هر چه وزن کمتری بر روی بینی شما در کوتاه مدت قرار گیرد، نتایج حاصل از عمل جراحی بینی در بلند مدت بهتر خواهد بود. اگر شما لنز چشمی دارید، اکنون بهترین زمان برای استفاده از آن است. اگر شما می توانید در کوتاه مدت بدون عینک زندگی کنید، پیشنهاد می شود اصلاً از عینک استفاده نکنید. اما اگر لازم است از عینک استفاده شود، بهترین راهکار استفاده از اسپلینت بینی سخت بر روی بینی و قرار دادن پایه بینی بر روی این اسپلینت است. در غیر این صورت، شما ممکن است با خطرات دائمی ناشی از ایجاد فشار بر استخوان های بینی مواجه شوید. شما همچنین ممکن است بتوانید عینک را در دست خود نگه داشته و بدون قرار دادن آن بر روی بینی از عینک خود استفاده کنید.
9. از قرار گرفتن پوست صورت در معرض آفتاب برای مدت سه ماه پس از عمل جراحی دوری کنید. در حالت عادی قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک توصیه مناسب و مفید است. اما پس از عمل جراحی بینی، آسیب های محدود وارد شده به خاطر قرارگیری در معرض نور خورشید می تواند باعث تغییر رنگ پوست بینی شما بطور دائم شود.
10. برای سه هفته سیگار نکشید. این موضوع معمولاً سه هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی به بیمار توصیه می شود. اگر شما یک فرد سیگاری هستید، اکنون زمان مناسب برای ترک سیگار است!
ایجاد لخته خون و خونریزی بعد از عمل در سوراخ های بینی
در عمل همواره احتمال وجود خونریزی و ترشحات در بینی پس از عمل جراحی وجود دارد. به هر حال،خونریزی بعد از عمل معمولاً فقط در حدود یک یا دو روز طول می کشد. برای اجتناب از تجمع لخته های خونی، شما می توانید داخل سوراخ های بینی خود را با استفاده از پر اکسید هیدروژن شستشو دهید. انجام این کار می تواند در صورت چرخاندن مایع در بینی تاثیرات موثرتری بر روی وضعیت بیمار داشته باشد. همچنین برای تمیز کردن بینی می توان از یک پارچه نخی نرم استفاده کرد که می تواند با یک لایه نازک از روغن موپیروسین پوشیده شده باشد.

کشیدن بخیه خارجی

بخیه خارجی استفاده شده در عمل جراحی بینی پس از پنج تا هفت روز کشیده می شود. شما میتوانید ناحیه دارای برش را با پر اکسید هیدروژن شستشو دهید و از مقداری روغن موپیروسین در موضع بخیه تا سه بار در روز تا زمانی که همه عوارض بر طرف شود، استفاده کنید.

مراقبت و ریکاوری پس از عمل جراحی پیوند غضروف

ریکاوری پس از عمل جراحی بینی که در آن از پیوند غضروف استفاده شده است اندکی متفاوت از سایر انواع عمل جراحی بینی است. در زمان استفاده از پیوند غضروف، نیاز است که شما حداقل یک شب را در مرکز پزشکی یا بیمارستان سپری کنید، در حالی که در حالت عادیعمل جراحی بینی به صورت سرپایی انجام می شود. علاوه بر این مدت زمان لازم برای انجام عمل جراحی بینی در این حالت کمی طولانی تر از سایر انواع عمل بینی است و معمولاً در حدود چهار ساعت طول می کشد و پس از عمل بینی، بینی فرد تورم بیشتری پیدا می کند. بیمارانی که عمل جراحی پیوند غضروف بینی را انجام می دهند، به مدت زمان بیشتر برای ریکاوری و بهبود کامل نیاز دارند. در این حالت بیمار معمولاً پس از دو هفته می تواند به محل کار خود باز گردد و نباید هیچ فشار بدنی به خود وارد کرده یا اجسام سنگین را بلند کند. پس از سه هفته بیمار می تواند ورزش سبک را شروع کرده و اجسام را بلند کند. برای بهبود کامل و انجام ورزش سنگین و بلند کردن اجسام در حالت طبیعی نیاز به سپری شدن حدود شش هفته از جراحی بینی است.

مطالب مرتبط:

عمل جراحی بینی عروسکی