نکات مورد توجه بعد از عمل بینی

نکات مورد توجه بعد از عمل بینی

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که رعایت مراقبت بعد از عمل بینی نقش مؤثری در تسریع بهبودی و کاهش دوره نقاهت بعد از عمل بینی می تواند داشته باشد. همچنین رعایت نکاتی که پزشک معالج در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی بیان می کند، می تواند نقش بسزایی در تسریع بهبودی داشته باشد. در این مطلب نیز نکاتی در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی بیان شده است:

 

پرستار در ساعات اولیه بعد از عمل بینی، از کمپرس سرد استفاده می کند. این کار نیز باید بعد از انتقال بیمار به منزل نیز ادامه پیدا کند، که می توان با ریختن تعدادی یخ درون کیسه پلاستیکی و سپس قرار دادن کیسه درون پارچه صورت بگیرد، که باید کمپرس سرد را در روی چشم ها و پیشانی قرار دهید. این کار از خونریزی احتمالی جلوگیری کرده همچنین باعث کاهش ورم و کبودی می شود.

نکات مورد توجه بعد از عمل بینی

بهتر است تا چند روز بعد از عمل به حالت نیمه نشسته استراحت کنید، برای این کار می توانید از بالش اضافی زیر سر استفاده کنید تا سر به سمت بالا قرار بگیرد و باعث کاهش ورم بینی و صورت شود.

روز اول باید استراحت کامل داشته باشید. در ساعات اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی از مایعات استفاده کنید، آب میوه های طبیعی یهترین جایگزین هستند. از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند بپرهیزید. می توانید از سوپ نرم  یا غذاهای میکس شده استفاده کنید.

با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشار نیاید و دچار تورم و کبودی نشود. در روزهای اول بعد از عمل سعی کنید از خندیدن، گریه کردن، صحبت کردن زیاد و حرکات اضافی صورت بپرهیزید.

به توصیه های پزشک عمل کنید، او برای بعد از عمل داروهایی تجویز کرده که آن ها را در زمان مناسب مصرف کنید. زیرا این داروها شامل آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت احتمالی بعد از جراحی، استامینوفن یا مسکن‎های دیگر برای کاهش التهاب و ورم و درد احتمالی بعد از عمل و قطره‌های استریل بینی برای و باز کردن راه تنفس و مرطوب نگه داشتن داخل بینی و برطرف کردن گرفتگی بینی است.

بعد از عمل بینی دندان ها را با مسواک نرم به آرامی مسواک بزنید. توجه داشته باشید که نباید به بینی ضربه وارد شود و از حرکات اضافی پرهیز شود، همچنین باید از اسپلینت (گچ بینی) مراقبت کنید تا رطوبت نبیند.

مطالب مرتبط:

آیا امکان دارد بعد از عمل بینی صدا تغییر کند؟