پرسش‌های متداول جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

در صورتی که پیش از جراحی بینی ، در حین عمل و پس از جراحی ، تمامی شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از نظر تنفسی مورد توجه قرار گیرد ، می توان حتی دراین حالات اقدام به عمل بینی نمود . البته در این حالت جراح با مشکلات زیادی درعمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی باید بتواند بر آنها فائق آید.

خیر، به طور تیپیک این یک عمل جراحی سرپایی است. شما با بیشترین احتمال در چند ساعت بعد از عمل جراحی خود، قادر به بازگشت به منزل می‌باشید.

الاستیسیتی با فتهای بینی، جریان خون و ضخامت پوست و ظاهر بینی به طور قابل توجهی در طی 12ـ3 ماه اول تغییر می‌نماید. به طور تیپیک نتیجه نهایی منطقه نوک بینی در بعد از یکسال یا بیشتر معلوم می‌شود. به دلیل دوره طولانی مدت ترمیم و وقوع تغییر شکل فیزیکی، بسیار مهم است که در طی این دوره صبر و حوصله داشته باشیم.

در حالیکه ممکن است شما با نتایج فوری متعاقب جراحی خود راضی نباشید، انجام عمل جراحی رینوپلاستی ثانویه در طی 12 ماه اول متعاقب جراحی اولیه تقریباً همیشه اشتباه می‌باشد در اکثر افراد نتایج طولانی مدت منجر به یک تغییر مثبت در شخصیت و یک حس جدید اعتماد به نفس می‌شود.

 

بهترین کاندیداهای عمل جراحی زیبایی بینی افرادی هستند که نقایص مشخص داشته و از قبل از انجام جراحی با جراح بینی همکاری کافــی داشته و نسبت به عمل جراحی و نتایج آن توجیه هستند .

 

 

پاسخ این سؤال به شناخت ساختار بینی بستگی دارد . پوست ضخیم و بافت های نرم تحت جاذبه زمین فشاری را روبه پائین جهت افت بینی ایجاد می کند وهم زمان بینی های گوشتی بصورت ذاتی غضروف های ضعیفی دارند که باعث می شوند استحکام بینی را کاهش دهد . درصورتی که بینی های گوشتی با تکنیک های رایج مورد عمل قرار گیرند افت بینی غیرقابل اجتناب است به همین دلیل با تقویت ساختار بینی توسط تکنیک های خاص از این عارضه جلوگیری می کنیم.

خیر. بر حسب شرایط این زمان متغیر است . افرادی که دارای پوست ضخیم تری هستند معمولا مدت زمان بیشتری به چسب بینی نیاز دارند . به طور متوسط این زمان ۴ الی ۶ هفته میباشد. در این مدت هفته ای ۱ یا ۲ بار چسب بینی تعویض می گردد. لازم به ذکر است که بر خلاف ذهنیت عموم مردم استفاده طولانی مدت از چسب همواره به نتایج دلخواه منتهی نمی شود.

بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت 24 ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد .

در حال حاضر امکان جراحی زیبایی بینی با لیزر وجود ندارد ولی به خاطر جذابیت موضوع برای عموم، ممکن است این مساله مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد . لازم به ذکر است که فقط انجام برش های جراحی با لیزر امکان پذیر است که بدلیل وجود برشهای کوچک در راینوپلاستی کاربرد لیزر جایگاهی ندارد .

معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی وجود داشته باشد که بدلیل وجود ترشحات یا ورم بافت های داخل بینی است . ولی این مساله موقتی است و تنفس به حالت عادی یا بهتر از قبل از عمل بر می گردد .

دست کم دو سال برای اظهار نظر نهایی درمورد نتیجه عمل باید صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل در حالیکه هنوز ورم بینی بطور کامل فروکش نکرده است با نگاهی موشکافانه در جلوی آینه ساعتها به نظاره بینی خود می نشینند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف بوده و به سایر اعضا صورت توجهی ندارد ، موجب می شود که از یک سو بسیاری از عدم تقارن های طبیعی، به صورت عیب جلوه کند و از سویی دیگر زیبایی و تناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت ، تحت الشعاع نگاه محدود به بینی قرار گیرد.

عمل جراحی زیبایی بینی ( راینوپلاستی ) مانند هر عمل دیگری می تواند عوارضی داشته باشد. به طور کلی ۸ تا ۱۵ درصد از کسانی که جراحی زیبائی بینی انجام می دهند رضایت کامل کسب نمی کنند و ناراضی هستند و این موضوع مهمترین عارضه عمل زیبایی بینی است.عوارض دیگر عبارتند از: چسبندگی های داخل بینی و مشکلات تنفسی، بد شکلی پشت بینی و زینی شدن آن، نامنظمی خلف بینی، برداشت بیش از حد نوک بینی و غیر قرینه شدن آن.

حدود ۹۰% افرادی که عمل جراحی رینوپلاستی توسط جراح آشنا با اصول زیبایی شناسی صورت انجام میشود به نتیجه کاملاً رضایت بخش منجر می شود .

تا یک ماه اول بعد عمل زیبایی بینی از ورزشهای سنگین بایستی اجتناب شود اما نرمش و ورزش های سبک بعد از هفته اول ممکن است. شنا کردن بایستی تا یک ماه بعد از عمل به تعویق بیافتد .

پولیپ بینی در حقیقت رشد بیشتر از حد مخاط داخل بینی است که معمولا در پاسخ به مواجهه با آلرژن ها یا همان مواد حساسیت زا ایجاد می شود و فضای داخل بینی را اشغال می کنند . بدلیل کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد احساس گرفتگی بینی می نماید . این پولیپ ها معمولا فضای داخل بینی و سینوس ها را اشغال می کنند و فرد علاوه بر گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی، احساس سردرد، پری و فشار در صورت و خلط پشت حلق می باشد. برای رها شدن از پولیپ ها در صورتیکه درمان دارویی موفق نباشد از جراحی آندوسکوپیک بینی استفاده می شود که درحین آن با استفاده از لنزهای مخصوص و ابزار خاص پولیپ های داخل بینی تراشیده شده و خارج می شود. انجام این عمل به همراه جراحی زیبایی بینی امکان پذیر می باشد.