کوچک کردن بینی

عمل کوچک کردن بینی

بسیاری از مردم به خصوص خانم ها از این که بینی بزرگی دارند، رنج می برند. به همین دلیل به جراح پلاستیک مراجعه می کنند تا بتوانند بینی خود را از طریق جراحی کوچک کردن بینی، کوچک کنند. این عمل را معمولاً پس از رسیدن به سن بلوغ با تغییر در غضروف بینی و پره های آن انجام می دهند.

آنچه لازم است درباره عمل جراحی کوچک کردن بینی بدانیم این است که بسیاری از ما به صورتی متولد می شویم که ظاهر بینی ایده آل نداریم. در این رابطه بینی های بسیار بزرگ بطور خاص مشکلات بیشتری را برای افراد به همراه دارند، زیرا این بینی ها تقریباً تمام صورت شما را می گیرند و افرادی که با شما برخورد می کنند فقط به بینی شما توجه می کنند و سایر اجزای صورت پشت ظاهر بسیار بزرگ بینی پنهان می شوند. بیمارانی که با بینی بزرگ خود مشکل دارند اغلب درباره نا متناسب بودن ظاهر خود شکایت کرده و به خاطر این مشکل دچار ناامیدی و عدم اعتماد به نفس می شوند. معمولاً این افراد سعی می کنند بینی خود را در عکس ها پنهان کنند یا از عکس گرفتن بطور کامل دوری می کنند. جراحی کوچک کردن بینی می تواند به این افراد در تغییر اندازه بینی و دستیابی به یک ظاهر زیباتر کمک فراوان کند. اگر شما نمی توانید دیگر ظاهر بینی بسیار بزرگ خود را تحمل کنید، اکنون وقت آن است که درباره نحوه انجام عمل جراحی کوچک کردن بینی مطالبی را یاد بگیرید. در حقیقت این عمل جراحی می تواند به شما در دستیابی به ظاهری که واقعا به دنبال آن هستید، کمک کند.

جراحی کوچک کردن بینی چیست؟

جراحی کوچک کردن بینی یکی از دو تکنیک تغییر شکل بینی است که در طول عمل جراحی کوچک کردن بینی مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک دیگر در این بخش عمل بزرگ کردن بینی است که برای بینی هایی استفاده می شود که بسیار کوچک هستند. عمل جراحی کوچک کردن بینی بطور دقیق کاری را انجام می دهد که ادعای انجام آن را دارد: این عمل جراحی اندازه بینی شما را کوچک می کند. هنگامی که بیماران انجام این نوع از عمل جراحی را انتخاب می کنند، می توانند کاهش اندازه کلی بینی را انتخاب کنند یا فقط یک بخش خاص از بینی خود همچون سر بینی، برآمدگی، یا سایر بخش ها را کوچک کنند. در طول این فرآیند، تغییر اندازه اغلب با برداشتن غضروف و یا استخوان بینی انجام می شود تا به این ترتیب بتوان ظاهر و اندازه دلخواه بینی را برای فرد ایجاد کرد.

از کجا می توان عمل جراحی کوچک کردن بینی را شروع کرد؟

مشابه بسیاری از روش های جراحی، کوچک کردن بینی با انجام مشاوره و صحبت بین بیمار و جراح پلاستیک صورت آغاز می شود. هنگامی که این جلسه مشاوره برگزار شود، بیمار شانس این را خواهد داشت که درباره بینی خود صحبت کند، آنچه را که درباره ظاهر بینی خود دوست دارد یا دوست ندارد توضیح دهد، و تغییرات مورد نظر خود برای دستیابی به حالت دلخواه را بیان کند. اگر مشکل بیمار در این رابطه سایز بزرگ بینی باشد، جراح متوجه می شود که باید از تکنیک های کوچک کردن اندازه بینی برای بر طرف کردن مشکل فرد استفاده کند.

در طول این مشاوره، جراح پلاستیک صورت بینی بیمار را مورد معاینه قرار می دهد، تناسب آن را با صورت فرد بررسی می کند، و تغییرات دقیق مورد نیاز برای دستیابی به ظاهر دلخواه آن را مشخص می کند. این مراحل به جراح امکان می دهد رویکرد مناسب برای حل مشکل فرد انتخاب کند و به این ترتیب بطور دقیق تغییرات مورد نظر و دلخواه بیمار را در اختیار وی قرار دهد. در هنگام انجام مشاوره با جراح، لازم است شما درک درست از مطالبی داشته باشید که توسط متخصص بیان می شود. اگر جراح به شما پیشنهاد داد بخشی از بینی خود را کمی بزرگتر از اندازه دلخواه مورد نظرتان باقی گذارید، سریع با وی مخالفت نکنید یا نا امید نشوید. به خاطر داشته باشید که بر اساس نظر متخصص درباره تناسب واقعی بینی بر روی صورت شما به عنوان یک مجموعه کامل این نظرات بیان می شود و با توجه به این نظرات شما می توانید تناسب صورت خود را حفظ کنید و در بهترین حالت ممکن نگه دارید. پس از همه این مطالب، یک بینی بسیار کوچک نیز می توانند به مقدار یک بینی بسیار بزرگ توجه دیگران را به شما جلب کند، بنابراین درباره کوچک کردن بیش از حد بینی به جراح خود اصرار بی مورد نکنید.

مراحل جراحی کوچک کردن بینی

بدون توجه به مقدار تغییر اندازه بینی، اکثر عمل های جراحی بینی از روش های مشابه درمانی بهره می گیرند. همه این عمل ها با ایجاد شکاف در بینی به صورت بسته یا باز شروع می شوند. در صورتی که برای جراحی بینی شکاف بسته یا درون بافتی ایجاد شود، عمل جراحی با ایجاد شکاف داخل سوراخ های بینی شروع می شود و به این ترتیب پس از عمل جراحی هیچ عارضه یا علائمی از ان بر روی صورت فرد قابل مشاهده نیست. جراح این روش را به این دلیل انتخاب می کند که بتواند به غضروف بینی و ساختار استخوانی آن به منظور تغییر اندازه مورد نیاز بینی دسترسی پیدا کند. در روش شکاف باز یا جراحی بینی خارجی، یک شکاف کوچک در زیر بینی درست بین سوراخ های بینی ایجاد می شود. با وجودی که استفاده از این روش می تواند زخم کوچکی را پس از عمل جراحی بر روی صورت فرد از خود به جا گذارد، ولی موقعیت ایجاد شکاف در محلی است که امکان مشاهده آن به سادگی وجود ندارد. مزیت استفاده از این روش در این است که جراح می تواند دسترسی بهتر به سر بینی و ساختار یک سوم پایینی آن داشته باشد. در عمل این روش یک رویکرد ایده آل برای انجام عمل جراحی تغییر شکل بینی است که در آن تمرکز اصلی بر تغییر شکل سر بینی فرد بیمار است.

عمل کوچک کردن بینی
بدون توجه به محلی که شکاف بر روی بینی ایجاد می شود، غضروف و یا استخوان بینی برداشته می شوند تا به این ترتیب اندازه بینی کوچک شود. اگر شما فقط به دنبال کاهش اندازه بخش های خاص از بینی خود همچون سوراخ یا برآمدگی بینی هستید، جراح شما فقط فعالیت خود را بر روی این بخش ها متمرکز خواهد کرد. اصلاحات انجام شده در این حالت بر اساس برنامه ریزی انجام شده برای عمل جراحی است که با شما در طول جلسات مشاوره در میان گذاشته شده است تا به این ترتیب بتوان به ظاهر دلخواه مورد نظر شما دست پیدا کرد. پوست روی بینی شما در طول عمل جراحی برداشته می شود و این پوست در نهایت پس از انجام دستکاری های لازم و تغییر شکل مورد نیاز، بطور کامل روی ساختار جدید بینی کشیده شود. هنگامی که عمل جراحی کوچک کردن بینی خاتمه پیدا کرد، بینی شما تناسب بیشتری با سایر اجزای صورت خواهد داشت و به احتمال کمتر توجه آزار دهنده دیگران را به خود معطوف خواهد کرد.

برای بسیاری از بیماران، اندازه بینی تنها دلیل ناراحتی و نگرانی نیست. برخی بیماران ممکن است علاوه بر این دارای مشکلات مشخص در پیاز بینی یا سر آن، مشکلات تنفسی، انحراف بینی و دیگر مشکلات ناخواسته در این رابطه باشند. اگر شما می خواهید ظاهر بینی خود و نیز اندازه آن را تغییر دهید، با جراح پلاستیک خود در این رابطه صحبت کنید تا به این ترتیب بتوان عمل جراحی را به صورتی برنامه ریزی کرد که هر دو مشکل بطور همزمان درمان شوند. با وجودی که عمل جراحی کاهش اندازه بینی فقط بر اندازه بینی تمرکز دارد، دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید از تکنیک های دیگر برای دستیابی به یک ظاهر جدید طبق نظر خود دست پیدا کنید. در این حالت جراح پلاستیک صورت می تواند به سادگی با ترکیب تکنیک های مختلف نتایج دلخواه مورد نظر شما را ایجاد کند.

پس از انجام عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی عمل کوچک کردن بینی از زمان بندی و استراتژی های ریکاوری مشابه سایر انواع عمل های جراحی برخوردار است. پس از انجام عمل، بیمار با ورم و ناراحتی برای چند روز در ناحیه بینی و بافت اطراف آن مواجه می شود و این موضوع به تدریج با ترمیم بافت آسیب دیده بر طرف می شود. با ادامه یافتن فرآیند بهبود، بیمار کبودی ها کاهش پیدا کرده و ورم صورت فروکش می کند. به تدریج، نتایج جراحی بینی نمایان می شود و شما می توانید به محل کار خود بازگشته فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

مراحل عمل جراحی کوچک کردن بینی تقریباً در بالا ذکر شد. برای کم شدن عوارض پس از عمل و نیز دریافت بهترین نتیجه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط:

جراحی زیبایی بینی و رفع قوز بینی

جراحی زیبایی بینی یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای؟