لايه برداری شيميايی

لايه برداری شيميايی

  لايه برداری شيميايی كه همچنين كه همچنين به عنوان chemo-exfoliation يا derma peeling شناخته می شود، يك تكنيكی است كه از محلول های شيميايی برای بهتر شدن و نرم شدن قوام پوست صورت توسط برداشتن لايه های خارجی آسيب ديده آن, استفاده می نمايد.

متخصصين پوست و جراح فوق تخصص پلاستيك از فرمولهای خاصی كه متناسب با نيازهای صورت شما باشد استفاده می نمايند. لايه برداری شيميايی يك راهی برای تسريع بخشيدن به رشد يك لايه جديد از پوست است كه صاف تربوده و ظاهر جوانتری دارد.

لايه برداري شيميايي

آيا من كانديدی برای يك لايه برداری شيميايی می باشم؟

لايه برداری شيميايی بيشتر از همه براي دلايل زيبايی يعني برای بهتر شدن ظاهر و اعتماد به نفس انجام می شود اما همچنين می تواند برای برداشتن رشدهای  تسریع یافته پوستی كه در موارد قبل از سرطان پوستی ديده می شود يا نرم نمودن اسكارهای آكنه صورت توصيه گردد.

بهترين راه برای تعيين اين كه آيا شما يك كانديدی برای لايه برداری شيميايی می باشيد از طريق مشاوره با يك فوق تخصص جراحی پلاستيك با متخصص پوست صورت می پذيرد.

لايه برداری شيميايی در موارد زير يك گزينه خوب برای شما می باشد :

 • از لحاظ فيزيكی سالم باشيد
 • دارای درجات خفيف، متوسط يا شديد پيری صورت باشيد
 • دارای اسكارهای آكنه صورت باشيد
 • دارای اهداف اختصاصی اما واقع بينانه در ذهن برای بهتر شدن ظاهرخود باشيد.

چگونه من برای لايه برداری شيميايی آماده شوم؟

آماده سازی شما برای لايه برداری شيميايی به نوع درمان لايه برداری كه برای شما در نظر گرفته شده است بستگی دارد.

پزشك شما داروی Retin-A كه يك فراورده ای از ويتامين A می باشد را برای آماده سازی جهت درمان شما تجويز می نمايد. اين دارو باعث تنظيم لايه سطحی پوست شده، به محلولTCA يا فنول اجازه نفوذ عمقی تر و متقارن تری را می دهد. اگر پوست شما پيش درمانی با Retin-A را تحمل نكند، ممكن است از كرمAHA استفاده شود.

از هيدروكينون كه يك عامل سفيدكننده مي باشد گاهی اوقات در همراهی با Retin-A ياAHA به ويژه اگر پوست دارای مناطق پوستی لكه ای يا مشكلات پيگمانتاسيون باشيد استفاده می شود. اين نوع درمان می تواند يك ماه قبل از اين كه پزشك شما درمان نهايی را انجام دهد، طول بكشد.

اگر قرار است كه شما لايه برداری با فنول يا  TCA عمقی تر داشته باشيد ، لازم است تا شما كسی را به عنوان همراه داشته باشيد تا شما را به خانه برگرداند و برای2-1 روز بعد در كنار شما باشد. لايه برداری شيميايی گاها تحت بی حسی موضعی یا تسكين انجام می شوند.

آماده سازی شما برای لايه برداری شيميایی همچنين شامل:

 • تست های آزمايشگاهی يا يك ارزيابی بالينی
 • مصرف داروهای خاص يا تنظيم داروهای مصرفی
 • توقف سيگار كشيدن قبل از درمان لايه برداری , می باشد

لايه برداری شيميایی چگونه انجام می شود؟

لايه برداری شيميایی عموما به صورت سرپایی انجام می شود . لايه برداری تمامی صورت با TCA,AHA معمولا 30 دقيقه زمان نياز دارد.

لايه برداری تمام صورت با فنول در حدود 2-1 ساعت طول می كشد در حاليكه لايه برداری قسمت های كوچكی  از صورت از قبيل لب بالا می تواند 15-10 دقيقه طول بكشد.

پوست به طور كامل با يك عاملی كه روغن های اضافی را برمی دارد تميز می شود و از چشم ها و موها حفاظت به عمل می آيد. بر حسب نيازهای پوست شما از يك يا بيشتر محلول شيميایی از قبيل اسيد گليکوليك ، اسيد تری كلرواستيك، اسيد ساليسيليك، اسيد لاكتيك يا اسيد كربوليك(فنول) برای درمان لايه برداری استفاده می شود. در حين يك لايه برداری شيميایی، پزشك محلول را به روی مناطق كوچكی به روی پوست قرار می دهد. اين كاربردها باعث توليد يك زخم كنترل شده ای می شود كه باعث می شود پوست جديد و تازه تشكيل يافته ظاهر گردد.

در حين اين درمان، اكثر بيماران يك حس گرم و تا حدودی داغ را احساس می نمايند كه برای 10-5 دقيقه طول می كشد و متعاقب آن يك حس گزش را تجربه می نمايند. ممكن است از كمپرس سرد برای كمك به برطرف نمودن اين گزش استفاده شود. يك لايه برداری عمقی تر می تواند نيازمند داروی ضد درد در حين يا بعد از درمان باشد.

انواع مختلف لايه برداری شيميایی چه می باشد؟

سه نوع مختلف لايه برداری شيميایی وجود دارد:

آلفا هيدروكسی اسيد(AHA) يا لايه برداری سطحی ، از قبيل گليکوليك اسيد ، لاكتيك اسيد يا ميوه های اسيدی می باشند كه خفيف ترين تركيبات لايه برداری می باشند و باعث ايجاد لايه برداری سبكی می شوند. اين نوع از لايه بردارها توسط متخصصين زيبایی مراقبت از پوست به كار برده می شوند و مي توانند پوست نرمتر با ظاهر روشن تر ايجاد نمايد. اين ها در موارديكه شما نمی توانيد گذشت زمان مورد نياز برای ريكاوری از فنول يا TCA را تحمل نماييد، بهترين می باشد.از لايه برداری توسط AHA ممكن است  برای درمان چروکیدگی خفیف ,,مناطق پیگمانتاسیون نامتقارن و آکنه استفاده نمود.از غلظتهای مختلف یکAHA ممکن است به صورت هفتگی يا در فواصل طولانی تری برای دستيابی به بهترين نتيجه استفاده نمود. يك آلفا هيدروكسی اسيد، از قبيل گليكوليك اسيد را می توان با يك عامل شستشو صورت يا كرم در غلظتهای كمتر به عنوان قسمتی از رژيم روزانه مراقبت از پوست برای بهتر شدن قوام پوست استفاده نمود.

لايه بردار تری كلرواستيك ،Blue peel ياmedium peel ، می توان در غلظتهای بسياری استفاده نمود اما بيشتر از همه برای لايه برداری با عمق متوسط برای درمان چروك های سطحی نازك و تغييرات رنگدانه ای سطحی به كار برده می شود. نتايج لايه برداری TCA معمولا كمتر قابل توجه است و به دوام لايه برداری فنول نمی باشد و می تواند نيازمند بيشتر از يك لايه بردار TCA برای دستيابی به نتيجه مورد نظر باشد. ريكاوری از يك لايه برداری TCA معمولا نسبت به لايه برداری با فنول كوتاهتر می باشد.

فنول يا لايه برداری عمقی ، قوی ترين محلولهای شيميايی می باشد و باعث ايجاد يك لايه برداری متوسط يا عمقی می شود. اين محلول عمد تا برای درمان چروك های ضخيم صورت  ، مناطق لكه ای يا آسيب های پوستی ايحاد شده توسط مواجهه با نور خورشيد يا رشدهای پره كانسرو استفاده می شود . از آنجايی كه فنول گاهی اوقات باعث روشن شدن مناطق درمان شده می شود ، ممكن است پيگمانتاسيون پوست شما يك فاكتور تعيين كننده در رابطه با مناسب بودن يا نبودن اين درمان برای شما باشد. فنول عمدا بر روی صورت به کار برده می شود و در صورتی كه در گردن يا ديگر مناطق بدن به كار برده شود می تواند باعث اسكار بشود.

چه نتايجی را می توان انتظار داشت؟

نتايج لايه برداری شما به درمان لايه برداری استفاده شده بستگی دارد :

 • لايه بردارهای  AHA(سطحی ) باعث بهتر شدن پوست می شود كه ممكن است در ابتدا بسيار جزئی باشد. در ابتدا شما متوجه يك ظاهر سالم تر در پوست خود می شويد و با درمان مكرر شما متوجه يك پيشرفت كلی در قوام پوست خود خواهيد شد.
 • لايه بردارهای TCA(متوسط) در پوست منجر به يك ظاهر به مراتب صافتر و تازه تری می شود با اين حال، نتايج متعاقب يك لايه برداری با TCA معمولا به اندازه لايه برداری با فنول دوام ندارد.
 • لايه بردارهای فنول( متوسط يا عمقی ) منجر به پيشرفت قابل توجه در سطح پوست شما ، چروك های خفيف كم تر، تغييرات كمتر رنگدانه ای و پوست به مراتب با قوام تری می شوند. نتايج شما با دوام می باشند اما در مقابل اثرات پيری و مواجهه با خورشيد مقاومت ندارند.

محافظت مادام العمری در مقابل نور خورشيد نكته كليدی برای حفظ و نگهداری نتايج شما می باشد.

پيگيری با يك متخصص در اين زمينه بهترين راه برای اطمينان از نتايج طولانی  مدت متعاقب لايه برداری شيميایی شما می باشد.

چه مسائلی در ريكاوری مطرح می باشد؟

دقيقا همان طوری كه نتايج شما ميتواند تفاوت داشته باشد، ريكاوری از لايه برداری شيميایی به نوع درمان لايه برداری استفاده شده بستگی دارد :

 • لايه بردارAHA (سطحی ) باعث پوسته ريزی موقتی ، قرمزی  و خشكی پوست می شود. با اين وجود اين وضعيت ها به دنبال اينكه پوست شما نسبت به درمان تطابق می نمايد، برطرف می شود.
 • لايه برداری فنول (متوسط تا عمقي) يا TCA(متوسط) می تواند باعث ايجاد حالت گزش بشود . ممكن است براي شما جهت خلاصی از اين وضعيت يك مسكن خفيف تجويز شود. اگر از چسب برای پوشاندن صورت شما استفاده شده است، اين چسب در عرض2-1 روز بعد از درمان برداشته می شود. ايجاد دلمه بر روی مناطق درمان شده طبيعی است. برای كمك به ترميم مناسب صورت خود، پيروی از دستورات پزشك در اين مرحله مهم است.
 • لايه برداری TCA(متوسط) نيز بر حسب قدرت لايه بردار استفاده شده می تواند باعث تورم قابل توجهی بشود . يك لايه بردار TCA می تواند باعث شود كه صورت شما كاملا متورم شده و حتی چشم های شما به دليل تورم به طور موقت بسته شود. لازم است كه كسی شما را برای 2-1 روز بعد از درمان همراهی نماید . همچنین ممکن است در چندین روز اول بعد از درمان از شما درخواست شود كه از رژيم مايعات استفاده نماييد.

 آیا لایه برداری شیمیایی ایمن است؟

تمامی اقدامات و درمان ها دارای درجاتی از خطر می باشند. در كل هر چه لايه برداری عمقی تر باشد خطر عوارض جانبی و مشكلات بيشتر است. عوارض جانبی بالقوه و مشكلات متعاقب لايه برداری شيميایی شامل:

قرمزی

تغييرات طول كشيده در رنگ پوست(سفيد شدن يا تيره شدن)

دلمه بستن

تورم بويژه در اطراف چشم ها

اسكار

واكنش آلرژيك با ماده شيميايی مورد استفاده

عفونت (افراديكه شرح حالی از ابتلا به تب خال دارند بايستی قبل از درمان برای 2-1 روز آسيكلوير مصرف نمايند چرا كه اين افراد بعد از يك لايه برداری شيميايی مستعد به عفونت می باشند

حساسيت افزايش يافته پوست به نور خورشيد

توجه ويژه ای در موارد استفاده از لايه بردارهای عمقی كه شامل فنول می باشد لازم است ، چرا كه آنها ندرتا منجر به عوارض به مراتب شديدتری از قبيل نارسايی قلب، كبد يا كليه شده اند.

مطالب مرتبط:

روش های درمان چین و چروک صورت

تزریق چربی

در مورد لیپوساکشن بیشتر بدانیم