ليزر و درمان بر پایه نور

ليزر و درمان بر پایه نور

  جراحان فوق تخصص پلاستيك ارائه كننده آخرين نوآوری ها در ليزر و درمان های بر پايه نور برای نتايج بهينه در ظاهر پوست شما می باشند .

درمان صورت با ليزر و بر پايه نور چيست؟

ليزر و درمان بر پايه نور می تواند به كاهش خطوط ظريف ، چروك ها و پيگمانتاسيون از قبيل كك و مك و لكه های ناشی از نور خورشيد از طريق مخروط هايی با نور كوتاه، مستقيم، متمركز و ضر باندار كمك نمايد . اين روش همچنين به نام تخريب با ليزر ، لايه برداری با ليزر و تبخير توسط ليزر شناخته می شود. اين تكنيك لايه برداری پوست يك طيف وسيعی از مشكلات پوستی شامل پير شدن صورت ، لكه های ناشی از بالا رفتن سن، تغييرات رنگدانه ای ،  قرمزی و ديگر شرابط را دربرمی گيرد.

همچنين در اين روش ها بر حسب اينكه از ليزر يا وسايل بر پايه نور استفاده شود , در رابطه با تهاجمی بودن با يكديگر فرق دارند. تعدادی از درمان ها از قبيل ليزرهای غير تخريبی نيازمند زمان استراحت نمی باشند در حاليكه ساير موارد از قبيل ليزرCO2  نیازمند زمان استراحت (Fraxel   Fractional co2laser) می باشند.

ليزر و درمان بر پایه نور

آيا من كانديد درمان صورت با ليزر و درمان ها بر پايه نور می باشم؟

شما در صورت داشتن خطوط ظريف با چروك در اطراف و زير چشم ها، پيشانی يا دهان، اسكارها ناشی از آكنه يا پوستی كه نيازمند تصحيح بعد از ليفت صورت می باشد , یك كانديد ايده آل برای لايه برداری پوست با ليزر می باشيد.

لايه برداری پوست توسط نور در موارد زير برای شما يك گزينه خوب است:

 • دارای پوست به رنگ روشن تا قهوه ای كمرنگ باشيد ( بيماران با پوست تيره تر در معرض خطر بيشتری برای هايپرپيگمانتاسيون می باشند)
 • از لحاظ فيزيكی سالم باشيد
 • دارای اهداف اختصاصی اما واقع بينانه در ذهن برای بهتر شدن ظاهر خود باشيد
 • بهترين راه برای تعيين اينكه شما يك كانديد ايده آل برای درمان با ليزر می باشيد از طريق مشاوره با يك فوق تخصص جراحی پلاستيك صورت می پذیرد.

چگونه من برای درمان با ليزر و بر پايه نور صورت آماده شوم؟

آماده سازی برای درمان با ليزر و بر پايه نور شامل:

 • اجتناب از حمام آفتاب، بسترهای برنزه كننده و هر گونه لايه برداری شيميايی یا تزريقات كلاژن برای دو هفته قبل از درمان
 • اجتناب از هر گونه مواد آرايشی ، عطر و ادكلن يا هر گونه محرك بالقوه در منطقه درمان در قبل و بعد از درمان
 • اجتناب از آسپيرين ، داروهای ضدالتهابی، مكمل های گياهی به دليل خطر افزايش يافته خونريزی
 • عكسبرداری از مناطق تحت درمان در قبل و بعد از درمان برای ارزيابی ميزان پيشرفت درمان

ليزر و درمانهای بر پايه نور صورت چگونه انجام می شود؟

ليزر و درمان بر پايه نور عموما به صورت سرپايي انجام می شود. تكنيك ليزر باعث هدايت مخروط هايی از نور مستقيم، كوتاه، متمركز و ضر بانداری از نور در مناطق دچار مشكل پوست از قبيل خطوط ظريف و چروكها در اطراف چشم ها، پيشانی و دهان يا درمان اسكار آكنه و موارد پيگمانتاسيون می شود.

عمدتا دو نوع اصلي ليزر و درمان بر پايه نور وجود دارد:

1)تخريبی    2) غير تخريبی

درمان ليزر و بر پايه نور تخريبی بطورتيپيك تحت بيهوشی عمومی و يا تسكين انجام می شود. در حاليكه درمان غير تخريبی نيازمند بيهوشی عمومی يا تسكين نبوده چرا كه كمتر تهاجمی می باشد و باعث ايجاد احساس ناراحتی جزئی مي شود.

انواع مختلف درمان بر پايه نور صورت چه می باشند؟

ليزرهای تخريبی اولين نوع ليزر مورد استفاده برای اقدامات غير جراحی زيبايی بودند و همچنان برای همان اهداف به كار می روند.

ليزرهای تخريبی مورد استفاده جهت resurfacing  شامل ليزر كربن دی اكسيد(co2) يا Erbium:YAG(يك نوع از كريستال غنی شده با فلز )می باشند. آنها برای موارد زير استفاده می شوند:

 • برداشتن بسيار دقيق پوست به صورت لايه به لايه كه منجر به مشكلات كمتری در رابطه با هيپوپيگمانتاسيون ( روشن شدن پوست ) می شود.
 • نابود نمودن بالاترين لايه پوست شما برای در معرض قرار دادن لايه های پايينی و تشويق به رشد جديد

ليزر غير تخريبی  resurfacing صورت از انواعی از ليزرها و موداليتی های بر پايه نور استفاده می نمايد كه شامل:

 • ( IPL(Intense Pulsed Light كه رنگدانه را در پوست شما هدف قرار داده و مناطق ناهمخوان از نظر رنگدانه را برمی دارد.
 • ليزرهای مادون قرمز برای درمان چروك های ايجاد شده توسط آسيب خورشيدی از طريق تشويق به رشد پوست جديد
 • راديو فركوئنسی براي سفت نمودن پوست جهت كاهش ظاهر چروك ها
 • درمان فوتوديناميك برای درمان تعدادی از كانسرها اما همچنين می توان برای ديگر موارد ضايعات پوستی به كار برد.
 • resurfacing با ليزر تخريبی برای تسريع جهت ايجاد كلاژن جديد و به مراتب سالم تر كه با بازيابی قوام و ظاهر پوست شما همراه است, عمل می نمايد.

Syneron كه يك تركيبی از IPL و راديو فركوئنسی است, باعث بهتر شدن كلی كيفيت پوست شامل تغييرات رنگدانه ای ، قرمزی  ، خطوط ظريف و وريدهای كوچك می شود. اين يك درمان غير تهاجمی برای پوست است.جراحان فوق تخصص پلاستيك همچنين يك نوع جديدی از تكنولوژی غير تخريبی  Fractional ليزر را كه به نام  Fraxel Laser Treatment    Fractional CO2 شناخته می شوند را ارائه می نمايند.

تكنولوژی Fraxel يك درمان Fractional ليزر كربن دی اكسيد می باشد كه باعث ايجاد هزاران ستون كوچك، عمقي در پوست شما می شود كه به آن مناطق درمان ميكروترمال گفته می شود . اينها جزاير آسيب های سر سوزنی در پوست می باشند در حاليكه بافت اطراف به صورت دست نخورده و سالم رها شده است. توسط وجود بافت سالم، تكنولوژی ليزر Fractional باعث می شود كه ترميم سريعتر و ساده تر صورت پذيرد و در همان حال آسيب سر سوزنی باعث تحريك كلاژن در عمقی ترين لايه های پوست می شود.

به دنبال اين كه اين هزاران نقاط سر سوزني ترميم می يابند، يك انقباضي كلی در پوست ايجاد می شود، باعث كاهش خطوط كوچك شده و باعث می شود كه پوست به نظر سفت تر باشد. همچنين در زمانی كه از تكنولوژی Fraxel بر روی يك منطقه قهوه ای آسيب ديده ناشی از خورشيد بر روی پوست استفاده می شود، آسيب ها سر سوزنی با رنگ طبيعی پوست ترميم می يابند و باعث پاك شدن نقاط قهوه ای برای هميشه می شوند.

چه نتايجی را من می توانم انتظار داشته باشم؟

نتايج درمان با ليزر و بر پايه نور بر حسب تكنولوژی يا درمان تجويز شده برای شما متفاوت می باشد. اين درمان های جوانسازی می توانند يك پيشرفت قابل توجهی در شرايط های پوستی و ظاهر كلی شما ايجاد نمايند. تكنولوژی ها و درمان های در دسترس به سرعت در حال پيشرفت می باشند و ممكن است شما در پيشرفت به دست آمده توسط روش های نسبتا ساده شگفت زده شويد. در زمانی كه به طور صحيحی انجام شود، ليزر تخريبی و درمان بر پايه نور می تواند به طور قابل رويتی ظاهر خطوط ظريف در تعدادی از موارد چروكهای عمقی تر را كاهش دهد . از آنجايی كه درمان تخريبی ، تمامی لايه بافت كل صورت را هدف قرار داده و باعث سوزاندن لايه اپيدرميس پوست می شود، صورت شما می تواند برای چندين روز دارای ترشح بوده و تاول بزند و در زمانيكه ترميم یافت, ممكن است برای چندين هفته قرمز باشد.

بر خلاف درمان های تخريبی ، درمان های غير تخريبی باعث حداقل ناراحتی متعاقب درمان می شوند ، اكثر افراد عموما بلافاصله قادر به بازگشت به فعاليت های روزمره خود می باشند.

اگر چه اثر ليزرهای تخريبی بر روی پوست كمتر قابل توجه می باشد، اين روش ها قادر به دستيابی به پيشرفت های قابل توجهی در ظاهر می باشند. برای دستيابی به بهترين نتايج، ممكن است درمان های متعدد غير تخريبی كه معمولا به فاصله چندين هفته انجام می شود، ضروری باشد. به علاوه برایحفظ و نگهداری نتايج گاها به درمان های ادامه دار نياز می باشد.

نتايج هر دو نوع ليزر به ويژه بعد از ترميم اوليه و در حدود يك سال متعاقب درمان قابل توجه می باشد. پيگيری توسط يك فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترين روش برای اطمينان از نتايج طولانی مدت متعاقب روش های تخريبی و غير تخريبی می باشد.

چه مسائلی در ريكاوری مطرح می باشد؟

ريكاوری شما از ليزر و درمان بر پايه نور بر حسب نوع روش به كار برده شده برای شما متفاوت می باشد. بسياری از بيماران برای كاهش عفونت و برای تسريع ترميم مناسب متعاقب درمان با ليزر تخريبی تصميم می گيرند كه برای چند روز در منزل بمانند. بعد از درمان مناطقی از صورت كه درمان شده اند همانند يك تاول باز ترشح دارد.

بطورتيپيك در عرض چندين روز، ترشح فروكش خواهد نمود و منطقه درمان شده شبيه به حالت آفتاب سوختگی می شود. منطقه درمان شده برای چندين هفته قرمز باقی می ماند. با اين حال بعد از يك هفته بسياری از افراد از مواد آرايشی پوشاننده استفاده نموده و به سر كار باز می گردند. قرمزی در عرض 8-6 هفته به تدريج ناپديد می شود. ريكاوری متعاقب درمان غير تخريبی جزئی است و اكثر افراد فقط يك ظاهر برافروخته را تجربه می نمايند و قادر به بازگشت به سر كار خود بلافاصله بعد از درمان می باشند.

آيا ليزر و درمان بر پايه نور ايمن است؟

تمامي اقدامات درمانی دارای درجاتی از خطر می باشند ، درمان های ليزرتخريبی و بر پايه نور احتمالاً میتوانند توسط موارد زير دچار عارضه بشوند:

عفونت

تب خال

تيرگی پوست(به ويژه اگر بعد از درمان در معرض نور خورشيد قرار بگيرند)

ميليا ( كسيت های كوچك سفيد رنگ برجسته در پوست ) يا كيست ها.

تكنيكهای غير تخريبی نيز می توانند باعث:

هايپرپيگمانتاسيون موقتی (تيرگی پوست)

طاول های اندک

احتمال آسيب به چشم ناشی از مواجهه خود چشم با ليزر بشوند.

مطالب مرتبط:

خراش پوستی (درم ابريژن) و میکرو خراش پوستی