خراش پوستی (درم ابريژن) و میکرو خراش پوستی

 خراش پوستی (درم ابريژن) و میکرو خراش پوستی

خراش پوستی يا Dermabrasion يك روشی است كه در آن پوست سرد شده و سپس از يك وسيله چرخنده ويژه با سرعت بالا استفاده می شود تا باعث تبديل پوست به ذرات بسيار كوچك شبيه ماسه بشود . اين عملكرد تخريبی باعث بهتر شدن مرزها و حاشيه های آن به عنوان يك لايه جديدی از پوست می شود و جايگزين پوست درمان شده می گردد و منجر به يك ظاهر شاداب تری می شود.

خراش (Dermabrasion) باعث بهتر شدن اسكار آكنه و اسكارهای حاصل از تصادف يا بيماری می شود.

خراش پوستی (درم ابريژن) و میکرو خراش پوستی

Dermabrasion باعث ايجاد دلمه شده و نيازمند گذشت زمان است. در زمانی كه در عرض يك هفته ترميم يافت ، همانند موارد استفاده از لايه برداری شيميايی ، لايه برداری با ليزر يا ديگر تكنيك های resurfacing ،رنگ آن قرمز می باشد در صورتيكه توسط يك فوق تخصص پلاستيك انجام شود Dermabrasion , همچنين می تواند ديگر وضعيت ها و حالات پوستی از قبيل اسكار tattoo، چروك ها و لكه ها مرتبط با سن را درمان نمايد .

ميكرو خراش ( Microderm abrasion ) كه همچنين به نام power peel شناخته می شود ، در برگيرنده استفاده از كريستال های ظريفی است كه بر روی پوست اسپری می شود و به درمان مشكلات سطحی پوست همانند خطوط آكنه و آسيب پوست به دليل نور خورشيد كمك می نمايد. اين روش باعث خونريزی نمی شود.

آيا من كانديدی برای Microdermabrasion ,dermabrasion می باشم؟

خرش پوستی و میکروخراش پوستی بيشتر از همه برای دلايل زيبايی يعنی بهتر شدن ظاهر شما و اعتماد به نفس شما انجام می شود، اما همچنين ممكن است برای برداشتن رشدهای پره كانسرو پوستی ، نرم نمودن اسكارهای آكنه صورت و حتی كنترل آكنه استفاده  شود. مردان و زنان در هر سنی می توانند از درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن سود ببرند . بهترين راه برای تعيين اينكه آيا شما كانديد درم ابريژن يا ميكرودرم ابريژن می باشيد از طريق مشاوره با يك فوق تخصص جراحی پلاستيك می باشد.

درم ابريژن و ميكرو درم ابريژن در موارد زير برای شما يك گزينه خوب است :

 • دارای درجات خفيف تا متوسط پيری صورت باشيد
 • از لحاظ فيزيكی سالم باشيد
 • دارای اسكارهای آكنه صورت، آسيب ناشی از آفتاب باشيد
 • دارای اهداف اختصاصی اما واقع بينانه در ذهن برای بهتر شدن ظاهر خود باشيد

چگونه من برای درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن آماده شوم؟

آماده سازی برای درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن به نوع روشی كه برای شما انجام می شود بستگی دارد.

اگر شما درم ابريژن انجام می دهيد:

 • عوامل رقيق كننده خون را برای يك هفته قبل از درمان قطع كنيد
 • سيگار كشيدن را براي يك هفته قبل از درمان متوقف كنيد
 • اگر سابقه تب خال داريد يك دوره قرص ضد تب خال برای شما تجويز می شود
 • از آسپيرين، عوامل ضد التهابی و مكمل های گياهی به دليل افزايش خطر خونريزی اجتناب كنيد
 • عكس در مراحل قبل و بعد از درمان از صورت شما برای ارزيابی ميزان پيشرفت گرفته می شود .

اگر شما ميكرودرم ابريژن انجام می دهيد :

 • استفاده از فرآورده هايی كه محتوی اسيدساليسيليك می باشند را متوقف كنيد (گاها در پاك كننده های صورت يافت می شود)
 • استفاده از Retin-A ، Renova و محصولات گليكوليك اسيد را برای حداقل يك هفته قبل از درمان قطع كنيد
 • از حمام آفتاب ، بسترهای برنزه كننده، waxing و هر گونه لايه برداری شيميايی يا تزريقات كلاژن برای دو هفته قبل از درمان اجتناب نماييد
 • عكسبرداری از صورت شما برای ارزيابی ميزان پيشرفت در قبل و بعد از درمان انجام می شود

چگونه درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن انجام می شود؟

خراش پوستی عموما به صورت سرپايی انجام می شود. ممكن است قبل از اين كار برای آرام شدن شما، داروهايی برای شما تجويز شود. منطقه مورد نظر به طور كامل با يك عامل پاك كننده ضد ميكروبی تميز می شود و سپس پزشك شما از يك اسپری ويژه ای استفاده می نمايد كه باعث فريز شدن پوست می شود.

سپس از يك وسيله چرخنده با سرعت بالا با يك چرخ خراش دهنده يا برس استفاده می شود تا لايه خارجی براشته شود و باعث بهتر شدن هر گونه نامنظمي در سطح پوست بشود . بطورتيپيك درم ابريژن يك روش نسبتا سريعی است كه بر حسب منطقه مورد درمان در حدود 60-30 دقيقه طول مي كشد. اگر پوست نيازمند تصحيح شديدی باشد يا اينكه لازم باشد تا يك منطقه بزرگی از پوست تحت درمان قرار گيرد، جراح شما مي تواند تصميم بگيرد كه به جای يك جلسه، درم ابريژن را در چند مرحله انجام دهد. جراح فوق تخصص پلاستيك شما می تواند از يك تكنيك جديدی به نام Micro Delivery Peel II كه به صورت مطبی انجام می شود استفاده نمايد. توسط استفاده از يك وسيله مشخص، يك دسته از كريستال های كوچك  بر روی صورت قرار داده می شوند تا به آرامی هر گونه ذره مرده و پوست آسيب ديده برداشته شود.

درمان با استفاده از سيستم Micro Delivery Peel II عموما 30-20 دقيقه طول می كشد. بر حسب نوع پوست، شرايط و انتظارات، برای رسيدن به بهترين نتايج ممكن است به 12-6 جلسه درمان در طی چندين هفته نياز باشد.

انواع مختلف درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن چه می باشند؟

1) دو نوع درم ابريژن وجود دارد :

خراش پوستی باعث برداشتن خارجی ترين لايه پوست توسط يك برس فلزی سفت يا يك وسيله محتوی ذرات الماس می شود كه باعث می شود اين لايه از پوست همانند شن و ماسه برداشته شود. درم ابريژن نسبت به ميكرودرم ابريژن به مراتب تهاجمی تر می باشد و باعث پاك نمودن قابل توجه بيشتر چروك ها و اسكارها می شود. بنابراين درم ابريژن باعث خونريزی می شود، در حاليكه ميكرودرم ابريژن اين كار را انجام نمی دهد.

در Derma planning جراح از يك وسيله دستی به نام درماتوم استفاده می كند كه شبيه به يك ريش تراش برقی با يك تيغ جراحی است. درماتوم دارای يك تيغه ای می باشد كه حركت رو به عقب و به جلو دارد و باعث برداشتن لايه های سطحی پوستی می شود كه يك اسكار عمقی يا يك ضايعه پوستی را احاطه نموده است . عمل پوست برداری آنقدر انجام ميشود تا پايين ترين نقطه اسكار يا چروك با پوست اطراف هم سطح شود و پوست به مراتب صافتر شود. پوستی كه توسط اين وسيله لايه برداری شده است سپس ترميم يافته و باعث پوست سفت تر و كاهش ظاهر چروكها و اسكارها می شود.

2) سه نوع اصلی ميكرودرم ابريژن شامل:

 • كريستال كه از كريستال های بيكربنات سديم، كلريدسديم يا منگزيوم برای لايه برداری استفاده می نمايد.
 • Corundum كه از كريستال های اكسيد آلومينيوم برای لايه برداری پوست استفاده می نمايد.
 • نوك الماسه يا عاری از كريستال كه از يك وسيله دستی با يك الماس خراش دهنده يا نوك سمباده ای استفاده می نمايد.

چه نتايجی را من می توانم انتظار داشته باشم؟

درم ابريژن می تواند باعث پيشرفت های قابل توجهی در سطح پوست شما بشود ، اما مدتی طول می كشد تا شما بتوانيد نتايج نهايی را ببينيد. پوست شما بلافاصله بعد از اين روش دچار ترشح و دلمه می شود. در زمانيكه در عرض يك هفته بهبود پيدا كرد، شما كاملا به رنگ قرمز می باشيد. اين حالت رنگ صورتی پوست شما بر حسب عمق درمان در حدود 3-1 ماه طول می كشد تا به تدريج ناپديد شود. در زمانيكه پوست جديد شما كاملا دارای رنگدانه شده و رنگ آن بايستی با پوست اطراف همخوان باشد كه باعث ايجاد يك حالت صاف تر و شاداب تری می شود.

ميكرودرم ابريژن يك تكنيك ملايم تری است كه می تواند نيازمند درمان های متعدد برای بهترين نتايج كلی باشد. بعد از اولين درمان ميكرودرم ابريژن، پوست شما به رنگ صورتی درمی آيد كه بطورتيپيك در عرض يك روز برطرف می شود. اكثر بيماران پيشرفتهای فوری بر روی پوست شان را تجربه می نمايند اما نتايج نهايی تا زمانيكه تمامی درمان ها توصيه شده, تكميل شود، ايجاد نمی شود. يك دوره تيپيك درمانی در حدود 12-6 جلسه با فواصل 2-1 هفته، باعث پيشرفت های قابل توجه در رنگ ,قوام و بافت شده و منجر به يك حالت شاداب تر و نرمتری می شود. پيگيری توسط يك متخصص زيبايی بهترين راه برای اطمينان از نتايج طولانی مدت متعاقب درمانهای درم ابريژن و ميكرو درم ابريژن است.

چه مسائلي در ريكاوری مطرح مي باشد؟

بعد از درم ابريژن ممكن است برای كمك به كاهش هر گونه احساس ناراحتی شما از داروی ضد درد استفاده شود . ترميم معمولا در عرض 10-7 روز به وقوع می پيوندد.

در كل اكثر افراد می توانند در عرض 2-1 هفته به فعاليت های طبيعی خود برگردند. به شما توصيه می شود تا بعد از درمان برای 6-3 ماه از مواجهه غيرضروری مستقيم و غيرمستقيم با نور خورشيد اجتناب كنيد  به طور مرتب از كرم ضدآفتاب استفاده نماييد. ميكرو درم ابريژن می تواند احساس اينكه پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده است را ايجاد نمايد. اما اين مساله به سرعت فروكش مينمايد. به دليل اينكه درمانها بسيار ملايم می باشد, شما می توانيد بلافاصله به فعاليت های روزمره خود بازگرديد.

آيا درم ابريژن و ميكرودرم ابريژن ايمن است؟

تمامی درمان ها می توانند دارای خطراتی باشند.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از درم ابريژن شامل:

 • تغييرات نامتقارن موقتی يا دائمی در رنگ پوست
 • تيرگی موقتی يا دائمی پوست كه معمولا توسط مواجهه با خورشيد در روزها و ماه های متعاقب درمان ايجاد می شود

  تورم

  تيرگی

  اسكار

  عفونت

عوارض جانبی احتمالی متعاقب ميكرودرم ابريژن شامل:

 • تحريك خفيف پوست
 • تحريك چشم
 • قرمزي جزئی پوست
 • تورم

مطالب مرتبط:

روش های درمان چین و چروک صورت

تزریق چربی