جراحی لیفت صورت که همچنین به عنوان Rhytidectomy شناخته می شود باعث بهتر شدن نشانه های قابل رویت پیر شدن در صورت و گردن می شود. بدنبال بالا رفتن سن شما، پوست و بافتهای نرم صورت شما، خاصیت الاستیسیتی خودشان را از دست می دهند و  نیروی جاذبه شروع به نشان دادن اثرات نامطلوب خود می نماید .

خطوط عمقی زیر پلک تحتانی (the tear trough ) و بین بینی و دهان (چین نازولابیال) و همینطور آویزان شدن پوست می تواند باعث ایجاد یک ظاهر پیر و خسته بشود.

لیفت صورت

آیا من کاندیدی برای یک لیفت صورت می باشم؟

اگر نشانه های پیر شدن در صورت شما, باعث شده است که شما به نظر خسته یا غمگین برسید ، یک لیفت صورت ممکن است برای شما مناسب باشد. توسط تصحیح نمودن پوست اضافی در گردن ، یک لیفت صورت می تواند باعث بهتر شدن نشانه های قابل رویت پیر شدن در صورت و گردن بشود، نشانه هایی از این قبیل:

 • افتادگی قسمت میانی صورت

 • چین های عمقی در زیر پلک های تحتانی

 • چین های عمقی در امتداد بینی که به گوشه دهان کشیده می شود

 • چربی صورت که افتاده یا جا به جا شده و باعث ایجاد jowls می شود

 • پوست شل و ذخیره چربی اضافی در زیر چانه و فک (که باعث ایجاد حالتی بنام چانه دوگانه یا turkey gobbler می شود).

آیا شما به یک عمل جراحی با حداقل تهاجم علاقمند می باشید ؟ اینها شامل لیفت صورت با جای برش کوچک(s-lift) و لیفت صورت MACS (لیفت صورت با برش جزئی ) می باشد . کاندیداهای ایده آل شامل بیماران در دهه ۴ و ۵ زندگی با پوست اضافی حداقل تا متوسط در گردن,jowl و ناحیه وسط صورت می باشد. همچنین بیمارانی که دارای حمایت استخوانی خوب صورت می باشند و مقداری و نه تمامی الاستیسیتی پوست را از دست داده اند، نیز کاندیداهای خوبیبرای لیفت های صورت با حداقل تهاجم می باشند.

اعمال جراحی لیفت صورت سنتی ارائه کننده نتایج بهتری برای بیماران مسن تر با شلی گردن، jowling و افتادگی میان صورت می باشند .

کاندیداهای جراحی لیفت صورت بایستی در وضعیت خوب سلامتی قرار داشته باشند . در مقایسه با غیر سیگاری ها یا کسانی که سیگار را ترک نموده اند، افراد سیگاری حرفه ای در ریسک بالاتری برای مشکلات ترمیمی می باشند . جزئیات در رابطه با سابقه سیگار کشیدن خود را بایستی با جراح فوق تخصص پلاستیک خود در میان بگذارید.

چگونه من باید برای یک لیفت صورت آماده بشوم؟

آماده سازی شما برای جراحی لیفت صورت شامل یک مصاحبه با جراح فوق تخصص  پلاستیک شما در رابطه با وضعیت سلامتی شما، انتظارات و سبک زندگی شما می باشد. جراح فوق تخصص پلاستیک شما ,وضعیت عمومی سلامتی و هر گونه وضعیت های بالینی و سلامتی موجود از قبل یا عوامل خطر ساز را بعنوان قسمتی از این مصاحبه ارزیابی می نماید.

برای اطمینان از بهترین نتایج از جراحی لیفت صورت ، برای مشاوره در رابطه با موارد زیر آماده باشید .

 • چرا شما جراحی می کنید، انتظارات شما و نتیجه مورد نظر

 • وضعیت های بالینی ، آلرژی های دارویی و درمان های طبی

 • استفاده قعلی از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی ، الکل، سیگار و سایر داروها

 • جراحی های قبلی

همچنین ممکن است جراح فوق تخصص پلاستیک شما :

 • در رابطه با گزینه های در دسترس برای لیفت صورت و دیگر جراحی های جوان سازی صورت با شما صحبت نماید.

 • صورت شما را بررسی و اندازه گیری نماید

 • فتوگرافی برای پرونده بالینی شما اخذ نماید

 • گزینه های جراحی لیفت صورت را برای شما بیان نموده و یک طرح درمانی پیشنهاد نماید

 • نتایج احتمالی یک لیفت صورت و هر گونه خطرات یا عوارض بالقوه را با شما در میان بگذارد

 یک لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

یک طیف وسیعی از جراحی های لیفت صورت وجود دارند و هرنوع عمل جراحی به شدت برای نیازهای ویژه یک بیمار اختصاص داده شده است.

تکنیک های لیفت صورت از رویکردهای ساده با حداقل تهاجم که از طریق برش هایی در جلوی گوش انجام می شود تا جراحی های به مراتب گسترده تر لیفت صورت و گردن در تغییر است. اکثر تکنیک های مدرن لیفت صورت نه تنها به پوست می پردازد ، بلکه همچنین باعث سفت شدن بافت نرم زیرین بنام SMAS (سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی ) می شوند .

 

لیفت صورت سنتی : لیفت صورت سنتی (پایینی ) باعث تصحیح قسمت میانی صورت ، jowls و گردن شده و پوست اضافی را بر می دارد. رویکرد سنتی توسط ایجاد یک برش که از جلو و پشت گوش عبور می نماید ، صورت می پذیرد . هر دو بافت پوست و بافت زیر آن (SMAS) سفت شده و پوست اضافه و چربی , از پایین صورت و گردن برداشته می شود . جراحی لیفت صورت سنتی تقریبا چهار ساعت طول می کشد و چندین هفته زمان برای ریکاوری نیاز دارد .

لیفت SMAS : لیفت SMAS(سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی ) بر پایه لیفت صورت سنتی توسط بلند نمودن پوست و همینطور بافت های عمقی تر صورت و گردن بنا شده است . از طریق یک برش در جلوی گوش ، جراح فوق تخصص پلاستیک ، SMAS را بلند نموده  و آن را سفت می نماید. سپس پوست سفت می شود . جراحی SMAS چند ساعت طول می کشد.

آیا انواع مختلف جراحی لیفت صورت وجود دارد؟

پیشرفت های بسیاری در تکنیک های لیفت صورت در طی دهه گذشته ایجاد شده است و هرکدام باعث نتایج به مراتب طبیعی تر با حداقل اسکار و دوره ریکاوری کوتاه تر شده اند .

به دلیل گزینه های متعدد , بهترین راه برای تضمین بهترین تکنیک لیفت صورت مناسب برای شما، از طریق یک مشاوره کامل با یک جراح فوق تخصص پلاستیک صورت می پذیرد.

تکنیک های لیفت صورت پیشنهادی شامل :

لیفت صورت با اسکار کوچک : بعنوان یک جایگزینی برای لیفت های صورت سنتی ، لیفت صورت با اسکار کوچک وجود دارد که به آن S-lift ، MACS lift یا لیفت صورت با برش حداقل نیز گفته می شود . این جراحی باعث محدود شدن طول برش در پشت گوش می شود . یک برش شایع مورد استفاده در لیفت صورت با اسکار کوچک یک برش به شکل S (S-lift) در منطقه گیجگاهی (temple) یا در جلوی گوش بدون گسترش به پشت گوش می باشد.

تکنیک MACS(Minimal Access Cranial Suspension lift) از یک برشی استفاده می نماید که در پشت لوبول گوش داده میشود . لیفت های صورت با برش کوتاه برای بیماران با پیر شدن خفیف تا متوسط پوست، بهترین می باشد .

لیفت ساب پریوستئال :  این جراحی باعث سفت شدن بافت های عمقی تر صورت می شود. متد لیفت ساب پریوستئال به طریق اندوسکوپیک (از طریق یک وسیله بلند باریک که سمت داخلی صورت را معاینه می نماید) انجام شده و باعث آزاد شدن بافت ها از روی لایه استخوانی برای بلند نمودن و شکل دهی صورت می شود. این یک رویکرد استاندارد برای انجام یک لیفت اندوسکوپیک پیشانی است.

لیفت صورت لایه عمقی : سیستم پلان عمقی یک پروسه بمراتب تهاجمی تری است که باعث شکل دهی تمامی صورت شامل گردن ، ابرو و هر دو پلک فوقانی و تحتانی 
می شود. توسط بلند نمودن پوستی، بافت های صورت ، عضله و چربی در یک مقطع ممتد، لیفت های مقطع عمقی می تواند باعث درمان بیشتر منطقه صورت بشوند. در حالیکه این عمل جراحی می تواند کار بیشتری انجام دهد ، این روش نسبت به رویکرد سنتی با SMAS به مراتب تهاجمی تر می باشد و زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارد.

لیفت میان صورت : لیفت وسط صورت که به عنوان لیفت گونه شناخته می شود ، بر روی منطقه ای تمرکز دارد که از زیر چشم به منطقه پایین گونه گسترش می یابد. به دنبال اینکه منطقه بین پلک تحتانی، گونه و فولدنازولابیال پیر می شود، این منطقه نزول می نماید و همیشه نمی توان توسط یک جراحی معمول لیفت صورت این مناطق را بهبود بخشید . لیفت گونه بر روی بهتر نمودن پوست شل، ذخایر چربی و بافت ها در این منطقه ویژه تمرکز دارد. این جراحی بطور اختصاصی بر روی منطقه گونه تمرکزدارد وبه نشانه های پیری ابرو، خط چانه یا گردن نمی پردازد.

 باید انتظار چه نتایجی را داشته باشم؟

خونمردگی بعد از جراحی و تورم که برای ۳-۲ هفته بعد از عمل جراحی طول می کشد، متعاقب عمل جراحی معمول می باشد . همچنین شما می توانید برای چندین هفته حالت سفتی صورت ، بی حسی و تورم داشته باشید. شما می توانید از طریق محافظت مادام العمری در مقابل نور خورشید و داشتن یک سبک زندگی سالم به حفظ ظاهر بمراتب جوان تر شده خود، کمک نمایید. مشاوره های بعد از عمل جراحی با جراح فوق تخصص پلاستیک خود به اطمینان از نتایج لیفت صورت شما کمک می نماید.

چه مسائلی در ریکاوری مطرح است؟

در زمانی که جراحی لیفت صورت شما کامل می شود، ممکن است یک بانداژ در اطراف صورت شما قرار داده شود تا باعث به حداقل رسیدن تورم و خونمردگی بشود. ممکن است یک لوله نازک برای تخلیه هر گونه خون اضافی یا مایع که ممکن است در زیر پوست تجمع یابد، تعبیه شود که در روز بعد از عمل جراحی برداشته می شود.

اگر چه اکثر بیماران درد اندکی را تجربه می نمایند، جراح فوق تخصص پلاستیک داروی ضد درد برای شما تجویز می نماید . درجاتی از تورم و خونمردگی غیر قابل اجتناب است و ممکن است از شما خواسته شود تا از کمپرس سرد برای به حداقل رساندن تورم استفاده نماید. اگر بانداژ بر روی صورت شما تعبیه شده باشد، در عرض ۲-۱ روز برداشته می شود.

از شما خواسته می شود که در زمانی که در وضعیت خوابیده قرار دارید سر خود را بالاتر از بستر قرار دهید و تا حد امکان از فعالیت خودداری نمایید و هر گونه احساس ناراحتی را با جراح فوق تخصص پلاستیک خود در میان بگذارید . تمامی بخیه ها در عرض ۱۰-۵ روز متعاقب جراحی برداشته می شوند. در کل به شما توصیه می شود که از فعالیت شدید اجتناب به عمل آورید.

جراحی های لیفت صورت گاها به صورت سرپایی یا به صورت یک شب بستری انجام می شود. اگر جراحی لیفت صورت به صورت سرپایی انجام شود، بایستی شما کسی را به همراه داشته باشید تا شما را به منزل رسانده و بعد از جراحی برای حداقل یک شب بعد از عمل جراحی ، همراه شما باشد. ریکاوری از جراحی های سنتی لیفت صورت نسبت به جراحی کمتر تهاجمی ممکن است طولانی تر باشد. با این حال، اکثر بیماران در عرض ۳-۲ هفته به سر کار و فعالیت های زندگی روزمره باز می گردند. جراح فوق تخصص پلاستیک شما، بهترین طرح ریکاوری را برای شما توصیه می نماید .

 

 آیا لیفت صورت ایمن است؟

تمامی اقدامات جراحی دارای درجاتی از خطر می باشند. خطرات احتمالی جراحی لیفت صورت شامل :

اسکار ناخواسته

خونریزی (هماتوم)

عفونت

ترمیم ضعیف زخم

خطرات بیهوشی

از دست رفتن قابل تصحیح مو در محل برش ها

آسیب به عصب فاشیال(صورتی) همراه با ضعف عضلات صورت

عدم تقارن صورت

از دست رفتن پوست

بی حسی یا تغییرات دیگری در حس پوست

بافت چربی یافت شده در عمق پوست ممکن است از بین برود(نکروز چربی)

تجمع مایع

درد که ممکن است پا برجا بماند

نامنظمی ها در سطوح(contour) پوست

تغییر رنگ پوست

حساسیت یا تورم

ممکن است بخیه ها بطور خود بخودی بر روی پوست قرار گرفته و قابل مشاهده شوند یا این که باعث تحریک شوند که نیازمند برداشته می باشند

نتایج ناراحت کننده که می تواند شامل عدم تقارن

محل ناراضی کننده اسکار جراحی

دفورمیتی های قابل رویت غیر قابل قبول در انتهای برش ها

ترومبوز وریدی عمقی

عوارض قلبی و ریوی (نادر)

احتمال نیاز به جراحی بازبینی

 

 مطالب مرتبط:

جراحی پیشرفته لیفت صورت

آیا در زمستان می توان جراحی زیبایی بینی انجام داد ؟